Upozornenie: Prezeranie týchto stránok je určené len pre návštevníkov nad 18 rokov!
Zásady ochrany osobných údajov.
Používaním tohto webu súhlasíte s uchovávaním cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, nastavenie reklám a analýzu návštevnosti. OK, súhlasím









A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | Q | R | S | T | U | V | W | X | Y | Z | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9

Alain Delon
 
Alain Delon
Alain Delon v Římě (1961)
Alain Delon v Římě (1961)
Rodné jménoAlain Fabien Maurice Marcel Delon
Narození8. listopadu 1935 (88 let)
Sceaux, FrancieFrancie Francie
Alma materŠkola Jeannine Manuelové
Aktivní roky1957–2012
ChoťNathalie Barthélemy (1964–1968)
Rosalie van Breemen (1987–2001)
Partner(ka)Romy Schneider (1959–1963)
Nathalie Delonová (1962–1964)
Rosalie van Breemen (1987–2001)
Anne Parillaud
Mireille Darcová
DětiAnthony Delon, Anouchka Delon a Alain-Fabien Delon
Český dabingPavel Trávníček
César
Nejlepší herec
1985 – Náš příběh

Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Alain Delon s Mireille Darcovou

Alain Delon (* 8. listopadu 1935, Sceaux) je francouzský filmový a divadelní herec, oceněný Césarem. Již ve věku 23 let se stal filmovou hvězdou velikosti Gérarda Philipa nebo Jeana Maraise. Byl dokonce nazýván Brigitte Bardotovou v mužském provedení. Během své zářivé kariéry spolupracoval s nejznámějšími filmovými režiséry, jakými byli nebo jsou Luchino Visconti, Jean-Luc Godard, Jean-Pierre Melville, Michelangelo Antonioni nebo Louis Malle.

Delon získal v roce 1999 švýcarské státní občanství a obchodní společnost, spravující produkty a díla prodávaná pod jeho jménem, sídlí v Ženevě.

Život

Alain Fabien Maurice Marcel Delon se narodil ve Sceaux nad Seinou (nyní Hauts-de-Seine) na předměstí Paříže. Jeho rodiče Edith a Fabien Delonovi se rozvedli, když byly Alainovi čtyři roky. Oba rodiče pak vstoupili do dalších manželství – Alain má tedy jednu nevlastní sestru a dva nevlastní bratry. Ještě jako chlapec byl zapsán do římskokatolické internátní školy – jako první z mnoha škol, ze kterých byl později vždy vyloučen pro špatné chování. Učitelé se nicméně mnohokrát snažili Alaina přesvědčit, aby díky svým nesporným vlohám k náboženským studiím vstoupil do kněžského stavu.

Ve 14 letech Alain opustil církevní internátní školu a nějaký čas pracoval v řeznickém obchodě svého nevlastního otce. Po třech letech byl ale odveden k francouzskému námořnictvu a v letech 1953–1954 sloužil u fusilier marin v první indočínské válce. Sám Delon ale později uvedl, že ze čtyř let své vojenské služby strávil 11 měsíců ve vězení pro časté porušování disciplíny. Nakonec byl v roce 1956 odvelen zpět do Francie a propuštěn z armády. Zůstal v té době zcela bez peněz a musel přijmout jakoukoliv práci. Pracoval proto například i jako číšník, vrátný, sekretář nebo obchodní úředník. Během této doby se pak zcela náhodně seznámil s herečkou Brigitte Auberovou a absolvoval s ní cestu na filmový festival v Cannes, kde později začala i jeho hvězdná kariéra.

Původně se měla stát jeho první životní partnerkou herečka Romy Schneiderová. S ní se herec seznámil v roce 1958 při natáčení filmu Kristýna a 20. března 1959 se dokonce oficiálně zasnoubili. Již v době zasnoubení měl ale Alain milostnou aféru s německou herečkou a zpěvačkou Nico a 11. srpna 1962 se jim narodil syn Ari (Christian Aaron Boulogne). Ari pak byl ale většinou vychováván Alainovými rodiči. Zasnoubení s Romy Schneiderovou bylo zrušeno v prosinci roku 1963 a herečku velmi citelně zasáhlo – chtěla po rozchodu dokonce spáchat sebevraždu.

Dne 13. srpna 1964 se Delon oženil s francouzskou herečkou Nathalií Barthelémyovou (vlastním jménem Francine Canovas, 1941–2021[1]). Jejich syn, Anthony Delon, později také herec, se narodil v Los Angeles 30. září téhož roku. Toto manželství však trvalo necelých pět let a skončilo 14. února 1969 rozvodem.

V roce 1968 během natáčení filmu Jeff se Delon setkal s francouzskou herečkou Mireille Darcovou a žil s ní potom téměř 15 let až do roku 1984. K roku 1968 se také váže největší hercův soukromý skandál. V lese nedaleko jeho nemovitosti v Élancourtu u Paříže byl nalezen mrtvý jeden z osobních bodyguardů – Stevan Markoviċ – se střelnou ranou v hlavě. Z vraždy byl jako spoluviník obviněn také Delonův přítel, korsický gangster François Marcantoni. Také Delona držela policie ve vyšetřovací vazbě v souvislosti s tímto případem, ačkoliv byl v době spáchání vraždy v Saint Tropez a nikoliv v Paříži. Rovněž hercova tehdejší manželka Nathalie byla vyslýchána policií.

V roce 1987 se herec setkal při natáčení videoklipu ke své písni Comme au cinèma s holandskou modelkou Rosalií van Breemen a zde vznikl jejich pozdější vztah završený svatbou. Společně pak měli dvě děti: dceru Anouchku (* 1990) a syna Alaina-Fabiena (* 1994). Manželství však také skončilo rozvodem v říjnu 2002.

Osobní názory

Některé jeho osobní názory vyvolaly značné kontroverze, a to zejména výrok z roku 2013, kterým protestoval proti adopcím dětí homosexuály. Delon je rovněž osobním přítelem politika Jeana-Marie Le Pena; Národní frontu v minulosti také veřejně podpořil.[2] Ve velkém rozhovoru pro týdeník Paris-Match v roce 2018 vyjádřil velké znechucení ze současné doby obecně.[3] Některé z těchto vyjádření vyústily v petici proti jeho ocenění čestnou Zlatou palmou na Filmovém festivalu v Cannes v roce 2019; tuto petici podepsalo více než 20 tisíc lidí, zejména z USA.[2][4]

Umělecká kariéra

V Cannes si Alaina Delona všiml lovec hereckých talentů David O. Selznick a po úspěšných kamerových zkouškách nabídl Alainovi velkou smlouvu. Ovšem s podmínkou, že se herec naučí anglicky. Delon se tedy ihned po návratu do Paříže začal tento jazyk intenzivně učit. Když se ale zanedlouho setkal s francouzským režisérem Yvesem Allégretem, ten ho přesvědčil, aby svoji filmovou kariéru začal přece jenom ve Francii. David Selznick později dovolil Delonovi zrušit již podepsaný kontrakt. A tak herec debutoval v roce 1957 v Allégretově filmu Quand la femme s'en mêle (Když se do něčeho plete žena).

V roce 1958 se herec objevil poprvé po boku herečky Romy Schneiderové ve filmu Kristýna (Christine). S Romy Schneiderovou mj. 6 let žil a 20. března 1959 se s ní dokonce zasnoubil. V roce 1959 mohl herec poprvé ukázat také svůj veseloherní talent ve filmu Faibles femmes (Slabé ženy). To byl také první Delonův film, promítaný v USA, a hned napoprvé s velkým úspěchem.

V roce 1960 se Delon objevil nejprve ve filmu V plném slunci (Plein soleil) režiséra Reného Clémenta. Zde hrál hlavní postavu Toma Ripleyho a sklidil za ní velkou pochvalu kritiky. Následně se pak v témže roce objevil společně s Annie Girardotovou ve slavném filmovém díle Rocco a jeho bratři italského režiséra Luchina Visconti. Kritika tento film přijala opět velmi dobře a Delonův herecký výkon byl často hodnocen v superlativech (například Bosley Crowther z listu The New York Times nebo John Beaufort z listu Christian Science Monitor). Beaufort dokonce napsal, že „…reálnost a věrohodnost ironických tragédií v příběhu propůjčuje filmu právě Roccova zničující opravdovost v podání Alaina Delona“. Film získal zvláštní cenu poroty na festivalu v Benátkách v roce 1961. Další zvláštní cenu poroty, a to na festivalu v Cannes v roce 1962, získal také film Zatmění (L’Éclipse) režiséra Michelangela Antonioniho, kde hrál Delon hlavní roli.

Svůj divadelní debut si Alain Delon odbyl v roce 1961 v Paříži, a to ve hře Johna Forda Jaká škoda, že ona je kurtizána!. Hrál zde jednu ze dvou hlavních rolí, a to opět po boku Romy Schneiderové. Produkci hry řídil Luchino Visconti. Jmenovitě s Viscontim pak spolupracoval Delon ještě v roce 1963 na historickém filmu Gepard (Le Guépard), kde si zahrál společně s Claudií Cardinalovou a Burtem Lancasterem. Film získal Zlatou palmu na festivalu v Cannes. Dalším hercovým úspěšným filmem tohoto roku se pak stal snímek Melodie podzemí (Mélodie en sous-sol) režiséra Henriho Verneuila, kde si Delon zahrál s Jeanem Gabinem. Film získal v USA cenu Zlatý glóbus pro nejlepší cizojazyčný film.

V roce 1964 uspořádala společnost Cinémathèque française přehlídku Delonových filmů a herec v této době také založil společně s Georgesem Beaumem novou produkční společnost DelBean Production. Společně pak produkovali film L'insoumis (Vzpurný, 1964). V roce 1968 však Delon založil vlastní produkční společnost Adel a hrál i v jejím prvním filmu Jeff (1969). Tam byla jeho filmovou partnerkou herečka Mireille Darcová, známá českým divákům například z komedií s Pierrem Richardem o velkém blondýnovi. S Mireille Darcovou Delon také 15 let (do roku 1984) žil. Na úspěšného Jeffa navázal hned o rok později film Borsalino, který se stal ve Francii do té doby komerčně nejúspěšnějším filmem a v němž si zahrál i populární Jean-Paul Belmondo. Koncem 60. let spolupracoval herec také s režisérem Jeanem-Pierrem Melvillem a hrál v jeho filmech Samuraj (Le Samourai, 1967), Červený kruh (Le cercle rouge, 1970) a Policajt (Un flic, 1972).

V roce 1973 nahrál Alain Delon duet s francouzskou populární popovou zpěvačkou Dalidou. Písnička Paroles, paroles (Řeči, řeči) byla úspěšná nejen ve Francii, ale i v zahraničních hitparádách. V tomto roce vznikl úspěšný film Dva muži ve městě (Deux hommes dans le ville), kde si Delon zahrál s krásnou Mimsy Farmerovou a již potřetí s Jean Gabinem (po Melodii podzemí a Sicilském klanu). Režisérem filmu byl José Giovanni.

V roce 1975 si herec zahrál populárního maskovaného hrdinu Zorra ve stejnojmenné filmové verzi režiséra Duccia Tessariho. O rok později pak zazářil v hlavní roli filmu Pan Klein (Monsieur Klein), kde využil příležitosti přidat do svého hereckého výkonu i psychologický rozměr. Film získal tři ocenění César, mimo jiné i za nejlepší film.

Během druhé poloviny 70. let a počátkem 80. let se Alain Delon objevil v mnoha akčních filmech, kde hrál buď role jednoznačně kladných hrdinů, nebo naopak protikladných až tragických postav: Povídka o policajtovi (Flic Story, 1975), Comme un boomerang (Jako bumerang, 1976), Smrt darebáka (Mort d’un pourri, 1977) nebo Tři muži na zabití (Trois hommes à abbatre, 1980). V roce 1980 přišla také jedna z hlavních rolí v americkém katastrofickém filmu Concorde – Letiště 1979 společnosti Universal Pictures, který zaznamenal velký komerční úspěch a kde si herec zahrál s Robertem Wagnerem a Bibi Anderssonovou. V roce 1981 natočil Delon ve vlastní produkci také film Kdo nastaví kůži (Pour la peau d’un flic).

V roce 1984 získal Alain Delon Césara pro nejlepšího herce za svoji roli ve filmu Bertranda Bliera Náš příběh (Notre histoire). Zde ztvárnil vynikajícím způsobem aristokrata barona de Charlus a zahrál si s půvabnou herečkou Nathalií Bayeovou. V témže roce se herec objevil ještě v mírně komické roli ve filmu Swannova láska (Swann in Love) natočeném podle románu Marcela Prousta, kde hrál společně s italskou herečkou Ornellou Mutiovou a hercem Jeremym Ironsem.

V dalším období 80. a pak 90. let ale překvapivě následovala v hercově kariéře řada kasovních „propadáků“, vrcholící naprostým neúspěchem filmu Poloviční šance (Une chance sur deux, 1997) režiséra Patrice Leconteho, kde si Delon potřetí zahrál s Jean-Paulem Belmondem. V témže roce tedy Alain Delon ohlásil ukončení své filmové herecké kariéry a nadále přijímal již jen příležitostné menší role.

V roce 2003 uvedlo divadlo Waltera Reada (Walter Reade Theater) úspěšnou přehlídku Delonových filmů pod titulem Muž ve stínu: filmy Alaina Delona.

Filmografie

Ocenění

Odkazy

Reference

  1. Zemřela Nathalie Delonová. První Delonovu manželku proslavil film Samuraj. iDNES.cz . MAFRA, 2021-01-21 . Dostupné online. 
  2. a b Z ceny pro Delona je největší skandál v Cannes. ‚Veřejně přiznal fackování žen,' tvrdí odpůrkyně. Lidovky.cz . MAFRA, 2019-05-17 . Dostupné online. ISSN 1213-1385. 
  3. Delon: Někteří lidé se mi hnusí. Vše ovládá lež a záleží jen na penězích. iDNES.cz . MAFRA, 2018-01-15 . Dostupné online. 
  4. MÜLLER, Zdeněk. Alain Delon a hold nostalgii. Lidové noviny. MAFRA, 2019-06-01, s. 22. ISSN 0862-5921. 
  5. Alain Delon převzal v Cannes i přes protesty čestné ocenění. ‚Mé kariéře není co vytknout,‘ vzkázal. iROZHLAS . Český rozhlas, 2019-05-19 . Dostupné online. 

Externí odkazy

Zdroj:
>Text je dostupný pod licencí Creative Commons Uveďte autora – Zachovejte licenci, případně za dalších podmínek. Podrobnosti naleznete na stránce Podmínky užití.

čítajte viac o Alain_Delon


čítajte viac na tomto odkaze: Alain Delon



Hladanie1.

Soubor:Alain Delon 1961.jpg
8. listopad
1935
Sceaux (Hauts-de-Seine)
Francie
Francie
Alma mater
Romy Schneider
Anne Parillaud
Mireille Darcová
Pavel Trávníček
César
Náš příběh
Národní knihovna České republiky
Q106529
Soubor:Tony gomez et alain delon.jpg
8. listopad
1935
Sceaux (Hauts-de-Seine)
Francie
Film
Divadlo
Herec
César
Gérard Philipe
Jean Marais
Brigitte Bardotová
Luchino Visconti
Jean-Luc Godard
Jean-Pierre Melville
Michelangelo Antonioni
Louis Malle
Švýcarsko
Ženeva
Sceaux (Hauts-de-Seine)
Hauts-de-Seine
Římskokatolická církev
Internátní škola
Indočínská válka
Filmový festival v Cannes
Romy Schneider
Nico
Christian Aaron Boulogne
Los Angeles
Rozvod
Mireille Darcová
Élancourt
Videoklip
Soubor:Anthony Delon 2018.jpg
Soubor:Alain-Fabien Delon 2014.jpg
Soubor:Anouchka Delon 2014.jpg
Osvojení
Homosexualita
Jean-Marie Le Pen
Národní sdružení (Francie)
Paris-Match
Petice
Zlatá palma
Filmový festival v Cannes
Spojené státy americké
David O. Selznick
Angličtina
Romy Schneider
Spojené státy americké
René Clément
Annie Girardotová
Luchino Visconti
Stupňování
The New York Times
Benátský filmový festival
Michelangelo Antonioni
John Ford
Gepard (film, 1963)
Claudia Cardinalová
Burt Lancaster
Zlatá palma
Jean Gabin
Zlatý glóbus
Cinémathèque française
Mireille Darcová
Pierre Richard
Velký blondýn s černou botou
Borsalino
Jean-Paul Belmondo
Jean-Pierre Melville
Dalida
Hitparáda
Jean Gabin
Zorro
Zorro (film)
Pan Klein
César
Smrt darebáka
Universal Studios
Bibi Anderssonová
Bertrand Blier
Náš příběh
Nathalie Baye
Marcel Proust
Ornella Muti
Jeremy Irons
Patrice Leconte
Jean-Paul Belmondo
Gepard (film, 1963)
Dobrodruzi
Sicilský klan
Bazén (film, 1969)
Krvavé slunce
Léčba šokem
Pan Klein
Smrt darebáka
Teherán 43
Náš příběh
Fabio Montale
Asterix a Olympijské hry
1962 ve filmu
Filmový festival v Cannes
1963 ve filmu
Zlatá palma
Filmový festival v Cannes
Gepard (film, 1963)
Zlatý glóbus
1976 ve filmu
César pro nejlepší film
Pan Klein
1985 ve filmu
César pro nejlepšího herce
Náš příběh
Bertrand Blier
1991 ve filmu
Řád čestné legie
2005 ve filmu
Řád čestné legie
Jacques Chirac
2019 ve filmu
Zlatá palma
IDNES.cz
MAFRA
Lidovky.cz
MAFRA
International Standard Serial Number
IDNES.cz
MAFRA
Lidové noviny
MAFRA
International Standard Serial Number
IROZHLAS
Český rozhlas
Wikimedia Commons
Category:Alain Delon
Wikimedia Commons
Alain Delon
Česko-Slovenská filmová databáze
Internet Movie Database
Internet Archive
César pro nejlepšího herce
Philippe Noiret
Stará puška
Michel Galabru
Soudce a vrah
Jean Rochefort
Krab bubeník
Michel Serrault
Klec bláznů (film)
Claude Brasseur
Válka policajtů (film, 1979)
Gérard Depardieu
Poslední metro
Michel Serrault
Svědek (film, 1981)
Práskač (film, 1982)
Coluche
Ahoj, tajtrlíku!
Náš příběh
Christopher Lambert
Podzemka (film)
Daniel Auteuil
Jean od Floretty
Manon od pramene
Richard Bohringer
Velká cesta (film, 1987)
Jean-Paul Belmondo
Cesta zhýčkaného dítěte
Philippe Noiret
Život a nic jiného
Gérard Depardieu
Cyrano z Bergeracu (film, 1990)
Jacques Dutronc
Van Gogh (film, 1991)
Claude Rich
Le Souper
Pierre Arditi
Smoking / No Smoking
Gérard Lanvin
Nejmilejší syn
Michel Serrault
Nelly a pan Arnaud
Philippe Torreton
Kapitán Conan
André Dussollier
Stará známá písnička
Jacques Villeret
Blbec k večeři (film, 1998)
Daniel Auteuil
Dívka na mostě
Harry to s vámi myslí dobře
Michel Bouquet
Comment j'ai tué mon père
Adrien Brody
Pianista (film)
Omar Sharif
Můj učitel Ibrahim
Mathieu Amalric
Králové a královna
Michel Bouquet
Le Promeneur du Champ-de-Mars
François Cluzet
Nikomu to neříkej
Mathieu Amalric
Skafandr a motýl (film)
Vincent Cassel
Veřejný nepřítel č. 1
Veřejný nepřítel č. 1: Epilog
Prorok (film)
Éric Elmosnino
Serge Gainsbourg: Heroický život
Omar Sy
Nedotknutelní (film, 2011)
Jean-Louis Trintignant
Láska (film)
Guillaume Gallienne
Kluci a Guillaume, ke stolu!
Pierre Niney
Yves Saint Laurent (film)
Zákon trhu
Gaspard Ulliel
Je to jen konec světa
Swann Arlaud
Chovatel
Guy (film)
Slitování
Syn (film, 2019)
Benoît Magimel
De son vivant
Benoît Magimel
Pacifiction
Q106529#identifiers|Editovat na Wikidatech
Q106529#identifiers|Editovat na Wikidatech
Autoritní kontrola
Q106529#identifiers
Archiv výtvarného umění
Národní knihovna České republiky
BIBSYS
Národní knihovna Španělska
Francouzská národní knihovna
Katalog jmen a názvů děl Katalánska
CiNii
Gemeinsame Normdatei
Istituto centrale per il catalogo unico delle biblioteche italiane e per le informazioni bibliografiche
Mezinárodní standardní identifikátor jména
Library of Congress Control Number
Lotyšská národní knihovna
MusicBrainz
Národní parlamentní knihovna Japonska
Australská národní knihovna
Řecká národní knihovna
Národní knihovna Izraele
Národní knihovna Koreje
Polská národní knihovna
Nizozemská královská knihovna
Polská národní knihovna
Nizozemský institut dějin umění#Online stránky umělců
SNAC
Univerzitní systém dokumentace
Trove
Union List of Artist Names
Vatikánská apoštolská knihovna
Virtual International Authority File
WorldCat
Portál:Obsah
Portál:Film
Portál:Francie
Portál:Lidé
Alain Delon
Alain Delon
Main Page
Wikipedia:Contents
Portal:Current events
Special:Random
Wikipedia:About
Wikipedia:Contact us
Special:FundraiserRedirector?utm source=donate&utm medium=sidebar&utm campaign=C13 en.wikipedia.org&uselang=en
Help:Contents
Help:Introduction
Wikipedia:Community portal
Special:RecentChanges
Wikipedia:File upload wizard
Main Page
Special:Search
Help:Introduction
Special:MyContributions
Special:MyTalk
Alain Delon
Alain Delon
ألان ديلون
Alain Delon
Alain Delon
Alain Delon
Alain Delon
Alen Delon
آلن دلون
Alain Delon
Ален Делон
Ален Дэлон
Ален Дэлён
Alain Delon
Ален Делон
Alain Delon
Alain Delon
Updating...x




Text je dostupný za podmienok Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported; prípadne za ďalších podmienok.
Podrobnejšie informácie nájdete na stránke Podmienky použitia.