Upozornenie: Prezeranie týchto stránok je určené len pre návštevníkov nad 18 rokov!
Zásady ochrany osobných údajov.
Používaním tohto webu súhlasíte s uchovávaním cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, nastavenie reklám a analýzu návštevnosti. OK, súhlasím









A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | Q | R | S | T | U | V | W | X | Y | Z | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9

Foča
 
Foča
Soutok Ćehotiny s Drinou ve Foče
Soutok Ćehotiny s Drinou ve Foče
Foča – znak
znak
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška442 m n. m.
Časové pásmostředoevropský čas
UTC+01:00
StátBosna a HercegovinaBosna a Hercegovina Bosna a Hercegovina
EntitaRepublika srbská
Foča
Foča
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha208 km²
Počet obyvatel12 334 (2013)[1]
Hustota zalidnění59,3 obyv./km²
Správa
Oficiální webwww.opstinafoca.rs.ba
Telefonní předvolba58
PSČ73300
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Foča (srbskou cyrilicí Фоча) je město v Bosně a Hercegovině, na východě země v entitě Republika srbská; hlavní město Regionu Foča. Žije zde 12 334 obyvatel. Historicky spadalo do regionu známého jako tzv. Stará Hercegovina.

Foča se nachází na pravém břehu řeky Driny, u ústí řeky Ćehotiny. Vzdálena je 81 km od Sarajeva, 344 km od Bělehradu a 163 km od Podgorice. Je centrem určité oblasti, ve středověku byla křižovatkou mnohých bosenských cest. Přes Foču procházela cesta do Dubrovniku, známá jako Via Drine a mnohé další trasy, které nemohly být vzhledem k charakteru okolní krajiny, vedeny jinudy. Foča se tak rozvíjela jako stanoviště karavan, které tehdy křižovaly celou Osmanskou říši.

Historie

Ve středověku je Foča připomínána v mnoha dokumentech pod různými názvy (Choçe, Coçça, Choza, Coçe, Chozza, Coza, Chotza, Hoča, Hotča). První písemná zmínka o městu pochází z roku 1368 a má podobu latinského in forum Choçe. V červenci 1444 je zmiňována jako Hotče (psáno v Hotče) a stejně tak i v srpnu 1467. Předpokládá se, že název Hoča a Hotča pochází z vlastního jména Hotkja.

Foča se součástí Bosny stává po zhroucení systému správy Nikoly Altomanoviće v roce 1373. Do Foči často přicházely obchodní karavany i koncem 14. a začátkem 15. století. Soutok řek Driny a Ćehotiny byl přirozeným místem křižení obchodních tras; rozdělovaly se zde cesty z Istanbulu směrem do Splitu a do Dubrovníka. Město se začalo rozvíjet z neveliké osady několika dřevěných domů, na rozdíl od jiných míst na území dnešní Bosny zde nestála v počátku existence sídla žádná pevnost ani jiná fortifikační stavba.

V 15. století rozkvět Foči zastínil i mnohá další města v okolí. Tehdejší význam města dokládá i zřizování kolonií Dubrovničanů ve městě v letech 14221448. Kromě cizích obchodníků se ale dařilo díky bohatým okolním zdrojům i místním. Mezi ty patří například rody Drugovići, Nartičićové, Zorčićové, Crijepovićové, Ljubinovićové, Novakovićové, Veseokovićové, Brateljevićové a významné postavy Tvrdiša Mirošković, Radoje Dubjević a další. Kromě obchodu s látkami a oděvy se ovšem také vyvážely i přírodní suroviny, na které je příroda v okolí města a údolí řeky Driny bohatá. Město tehdy vlastnil další vlivný rod – Kosačové.

V roce 1465 se město dostalo pod vládu Osmanských Turků a dále se rozvíjelo jako orientální sídlo. V téže době zněla podoba názvu města Hotča a od té doby lze dokázat existenci příjmení Hotčanin u místního obyvatelstva. V letech 14701572 bylo město sídlem Hercegovinského sandžaku, turecké správní jednotky. V roce 1477 zde bylo v tureckém sčítání lidu evidováno 277 rodin, 33 jednotlivců a 5 vdov. Na místě zbořeného kostela byla v roce 1501 vystavěna sultánova mešita. Mezi další památky turecké nadvlády nad Bosnou ve Foči patří např. i Aladžská mešita. V 17. století byla Foča centrem zlatnictví pro celý region.

Foča v roce 1897.

V listopadu 1922 postihla město rozsáhlá povodeň, která strhla dřevěný most přes řeku Drinu. Město bylo velmi poškozeno a řada lidí po povodni z východní Bosny odešla do jiných částí tehdejšího jugoslávského království. V roce 1928 byl proražen tunel Bosenské východní dráhy a do Foči tak dorazila i železnice, byť úzkorozchodná. Trať byla odbočkou hlavní dráhy, která spojovala Srbsko s metropolí Bosny Sarajevem.

Na začátku druhé světové války připadla Foča, stejně jako celá Bosna a Hercegovina, Nezávislému státu Chorvatsko. Docházelo zde k represím židovského a nekatolického obyvatelstva. Od ledna do 10. května 1942[2] Foču s okolím obsadili jugoslávští partyzáni, kteří zde vyhlásili tzv. Fočskou republiku. Sídlilo zde i po nějaký čas i velení partyzánské armády v čele s Josipem Brozem Titem. I po pádu Foči v roce 1942 probíhaly ozbrojené boje v okolí města. V roce 1943 vtrhli do okolí města a do Foči samotné četnici pod vedením Dragoljuba Mihailoviće. V lednu 1945 bylo město osvobozeno jednotkami partyzánské Šesté černohorské brigády.

V předvečer rozpadu Jugoslávie došlo ve Foči k aféře Fočatrans, která se týkala místního autobusového dopravce. Aféra vyvolala řadu demonstrací po městě a musela zasahovat policie.

Na počátku války v Bosně a Hercegovině bylo město obsazeno Vojsky Republiky srbské, a to i přesto, že zde nebyla vyhlášena žádná srbská autonomní oblast (jako např. SAO Východní Hercegovina s hlavním městem v Trebinje). Spolu s celým podriním byla Foča cílem vyhánění bosňáckého obyvatelstva. Město a jeho okolí muselo po červenci 1992 opustit okolo dvaceti tisíc lidí. Zničena byla řada staveb připomínající muslimskou historii Bosny. V souladu s Daytonskou dohodou v roce 1995 bylo město ponecháno Republice srbské. Z části území města Foča byla vyčleněna nová obec Foča-Ustikolina, která byla připojena k Federaci Bosny a Hercegoviny. Město bylo po skončení války přejmenováno na Srbinje, v roce 2004 však byl Ústavním soudem Bosny a Hercegoviny název shledán za neústavní a město se přejmenovalo zpět na Foča.

Po skončení války se do Foči vrátilo na 4000 původních obyvatel bosňácké národnosti. Byly obnoveny za války zničené stavby, např. historické mešity.

Samospráva a administrativní dělení

Město Foča má vlastní zastupitelstvo, které má 25 volených zástupců.

Pod město spadá celkem 24 místních částí (srbsky mjesne zajednice).

Ekonomika

Bývalá továrna společnosti Maglić.

V blízké obci Brod na Drini se nachází průmyslová zóna, pozůstatek bývalé státní firmy Maglić, která patřila k hlavním zaměstnavatelům ve Foči a která vyráběla produkty ze dřeva. V současné době je také velkým zaměstnavatelem povrchový důl Miljevina. Další významné firmy ve Foči se pohybují v oblasti obchodu nebo turistiky.

Ekonomický rozvoj města byl omezen odlehlou lokalitou Foči i v rámci Bosny a Hercegoviny a chybějící železnicí.

Kultura

Ve Foči se nachází Městské divadlo, Muzeum Staré Hercegoviny (od roku 1956) a knihovna Prosvjeta.

V dobách existence socialistické Jugoslávie se ve Foči každoročně konala tzv. Partyzánská olympiáda, která připomínala události spojené s partyzánskými boji o město i okolí. Inspirována byla rovněž tzv. Igmanským pochodem.

Pamětihodnosti

Stará část města – čaršija ve Foči.
Mešita Aladža.

Mezi pamětihodnosti města Foča patří např. hodinová věž (sahat kula), dvacet metrů vysoká věž z období turecké nadvlády, kostel sv. Nikoly (srbsky Crkva svetog Nikole), archeologická lokalita Rataja u obce Jeleča nedaleko od Foči, mešity Aladža a Musluk. Obnoven byl rovněž i bývalý železniční most prince Karla přes řeku Drinu.

V blízkosti Foči se nachází rovněž Národní park Sutjeska.

Partnerská města

Známí rodáci

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Foča na bosenské Wikipedii.

  1. Dostupné online.
  2. R. DONIJA, Robert. Sarajevo: biografija grada. Sarajevo: Izdavač za istoriju, 2006. 462 s. Dostupné online. ISBN 9958-9642-8-7. S. 222. (bosenština) 

Související články

Externí odkazy

Zdroj:
>Text je dostupný pod licencí Creative Commons Uveďte autora – Zachovejte licenci, případně za dalších podmínek. Podrobnosti naleznete na stránce Podmínky užití.

čítajte viac o Foča


čítajte viac na tomto odkaze: Foča



Hladanie1.

Soubor:Foča – Panorama.jpg
Soubor:Foča (grb).svg
Zeměpisné souřadnice
Nadmořská výška
Časové pásmo
Středoevropský čas
UTC+01:00
Stát
Bosna a Hercegovina
Bosna a Hercegovina
Administrativní dělení Bosny a Hercegoviny
Republika srbská
Rozloha
Hustota zalidnění
Telefonní předvolba
Poštovní směrovací číslo
Category:Foča
Wikimedia Commons
Q180333
Srbština
Cyrilice
Bosna a Hercegovina
Republika srbská
Foča (region)
Stará Hercegovina
Drina
Ćehotina
Sarajevo
Bělehrad
Podgorica
1368
Latina
1444
1467
1373
15. století
Drina
Ćehotina
Istanbul
Split
Dubrovník
1422
1448
1465
Osmanská říše
Příjmení
1470
1572
1477
1501
17. století
Zlatnictví
Soubor:Durch Bosnien und die Herzegovina kreuz und quer; Wanderungen (1897) (14594989769).jpg
1897
1922
Království SHS
1928
Bosenská východní dráha
Druhá světová válka
Bosna a Hercegovina
Nezávislý stát Chorvatsko
Židé
10. květen
1942
Jugoslávští partyzáni
Josip Broz Tito
1942
1943
Četnici
Dragoljub Mihailović
1945
Válka v Bosně a Hercegovině
Vojska Republiky srbské
Trebinje
Podriní
Bosňáci
1992
Daytonská dohoda
1995
Republika srbská
Ustikolina
Federace Bosny a Hercegoviny
2004
Bosňáci
Zastupitelstvo
Srbština
Soubor:Foca-Brod drina IMG 0725 maglic furniture factory.JPG
Brod na Drini
Dřevo
1956
Socialistická federativní republika Jugoslávie
Igmanský pochod
Soubor:Чаршија у Фочи 007.JPG
Soubor:Džamija Aladža 31.jpg
Osmanská říše
Srbština
Národní park Sutjeska
Srbsko
Kragujevac
Haris Harba
Fotbal
Adil Zulfikarpašić
Milan Lukić
Válečný zločinec
Švédsko
Rade Krunić
Wikipedie:WikiProjekt Překlad/Rady
Foča?oldid=793082
International Standard Book Number
Speciální:Zdroje knih/9958-9642-8-7
Dům Milana Hadživukoviće
Wikimedia Commons
Category:Foča
Wikimedia Commons
Republika srbská
Soubor:Flag of the Republika Srpska.svg
Berkovići
Bileća
Bratunac
Brod (Bosna a Hercegovina)
Čajniče
Čelinac
Derventa
Doboj
Donji Žabar
Gacko
Gradiška
Han Pijesak
Istočna Ilidža
Istočni Drvar
Istočni Mostar
Istočni Stari Grad
Istočno Novo Sarajevo
Jezero (Bosna a Hercegovina)
Kalinovik
Bosanska Kostajnica
Kotor-Varoš
Kozarska Dubica
Krupa na Uni
Kupres (Republika srbská)
Laktaši
Ljubinje
Lopare
Lukavica (Republika srbská)
Milići
Modriča
Mrkonjić Grad
Nevesinje
Novi Grad
Novo Goražde
Osmaci
Oštra Luka
Pale
Pelagićevo
Petrovo
Prijedor
Prnjavor
Ribnik (Bosna a Hercegovina)
Rogatica
Rudo
Skelani
Skender Vakuf
Sokolac
Srbac
Srebrenica
Stanari
Srebrenik
Šamac
Šekovići
Šipovo
Teslić
Trebinje
Trnovo (Republika srbská)
Ugljevik
Ustiprača
Višegrad
Vlasenica
Vukosavlje
Zvornik
Banja Luka (region)
Bijeljina (region)
Doboj (region)
Foča (region)
Sarajevo - Romanija
Trebinje (region)
Vlasenica (region)
Bosna a Hercegovina
Mezinárodní poznávací značka
Federace Bosny a Hercegoviny
Republika srbská
Federální distrikt
Brčko (distrikt)
Administrativní dělení Bosny a Hercegoviny
Unsko-sanský kanton
Bihać
Posavský kanton
Orašje
Tuzlanský kanton
Tuzla
Zenicko-dobojský kanton
Zenica
Bosensko-podrinský kanton Goražde
Goražde
Středobosenský kanton
Travnik
Hercegovsko-neretvanský kanton
Mostar
Západohercegovský kanton
Široki Brijeg
Sarajevo (kanton)
Sarajevo
Kanton 10
Livno
Administrativní dělení Bosny a Hercegoviny
Banja Luka (region)
Banja Luka
Bijeljina (region)
Bijeljina
Doboj (region)
Doboj
Foča (region)
Sarajevo - Romanija
Sarajevo
Trebinje (region)
Trebinje
Vlasenica (region)
Zvornik
Q180333#identifiers|Editovat na Wikidatech
Q180333#identifiers|Editovat na Wikidatech
Autoritní kontrola
Q180333#identifiers
Národní knihovna České republiky
Gemeinsame Normdatei
Library of Congress Control Number
Národní knihovna Izraele
Virtual International Authority File
Portál:Obsah
Portál:Bosna a Hercegovina
Portál:Geografie
Foča
Foča
Main Page
Wikipedia:Contents
Portal:Current events
Special:Random
Wikipedia:About
Wikipedia:Contact us
Special:FundraiserRedirector?utm source=donate&utm medium=sidebar&utm campaign=C13 en.wikipedia.org&uselang=en
Help:Contents
Help:Introduction
Wikipedia:Community portal
Special:RecentChanges
Wikipedia:File upload wizard
Main Page
Special:Search
Help:Introduction
Special:MyContributions
Special:MyTalk
فوتشا
Foça (Bosniya və Herseqovina)
Фоча
Foča (Republika Srpska)
Foča (lungsod)
Foča
Foča
Foča
Foča
Φότσα
Foča
Foča
Foča
فوچا، بوسنی و هرزگوین
Foča
포차 (보스니아 헤르체고비나)
Ֆոչա
Foča
Foča
Foča
Foča
Фоча
فوتشا (مدينه فى فوكا مونيسيپاليتى)
Foča
Foča (plaats)
フォチャ (ボスニア・ヘルツェゴビナ)
Foča
Foča
Foča
Foča
Foča
Фоча (город, Босния и Герцеговина)
Foça
Foča
Foča
Фоча
Foča
Foča
Foča
Foča
Фоча (Боснія)
فوچا
福查
Special:EntityPage/Q180333#sitelinks-wikipedia
Foča
Talk:Foča
Foča
Foča
Special:WhatLinksHere/Foča
Special:RecentChangesLinked/Foča
Wikipedia:File Upload Wizard
Special:SpecialPages
Special:EntityPage/Q180333
Category:Foča
Foča
Geographic coordinate system
Foča
Foča
Main Page
Wikipedia:Contents
Portal:Current events
Updating...x




Text je dostupný za podmienok Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported; prípadne za ďalších podmienok.
Podrobnejšie informácie nájdete na stránke Podmienky použitia.