Upozornenie: Prezeranie týchto stránok je určené len pre návštevníkov nad 18 rokov!
Zásady ochrany osobných údajov.
Používaním tohto webu súhlasíte s uchovávaním cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, nastavenie reklám a analýzu návštevnosti. OK, súhlasím









A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | Q | R | S | T | U | V | W | X | Y | Z | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9

Henri Dunant
 
Henri Dunant
Narození8. května 1828
Ženeva nebo Švýcarsko
Úmrtí30. října 1910 (ve věku 82 let)
Heiden
Místo pohřbeníFriedhof Sihlfeld
Náhrobek Henriho Dunanta
BydlištěŽeneva (1828–1867)
Paříž (od 1867)
Stuttgart (1876–1887)
Heiden (1887–1910)
Culoz
Alma materCollège Calvin
Povolánípodnikatel, spisovatel, zakladatel a obchodník
ZaměstnavatelCompagnie genevoise des colonies suisses
OceněníŘád slávy (1860)
Řád sv. Mauricia a sv. Lazara (1860)
Řád zähringenského lva (1864)
Vasův řád (1864)
Řád Albrechtův (1864)
… více na Wikidatech
Nábož. vyznáníprotestantismus
RodičeJean Jacques Dunant[1] a Anne Antoinette Colladon[1]
PříbuzníPierre-Louis Dunant[2] (sourozenec)
PodpisHenri Dunant – podpis
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jean Henri Dunant , též Henry Dunant (8. květen 1828 Ženeva30. říjen 1910 Heiden) byl švýcarský podnikatel a humanista, iniciátor a spoluzakladatel Mezinárodního Červeného kříže, iniciátor Ženevských úmluv a první nositel Nobelovy ceny za mír z roku 1901.

Život

Mládí a začátky podnikání (1828–1858)

Jean Henri Dunant se narodil v rodině významného ženevského obchodníka. Jeho rodina byla kalvínského vyznání a podporovala péči o sociálně slabé. Rodiče se věnovali charitativní činnosti a to výrazně ovlivnilo Henriho i jeho čtyři sourozence. Už jako student se zapojil do křesťanských mládežnických spolků se sociálním zaměřením.[3] Charitě se věnoval i po skončení studií vedle svého povolání bankovního úředníka. V roce 1853 se stal členem švýcarské společnosti Compagnie genevoise des colonies suisses, která chtěla podporovat rozvoj zemědělství, především pěstování pšenice, v severní Africe a pracovně navštívil Alžírsko, Tunisko a Sicílii. Své zkušenosti publikoval v roce 1858 v knize Zápisky o Tunisu (Notice sur la Régence de Tunis), což mu získalo přístup do několika vědeckých společností a přízeň významných osobností. Založil Finanční a průmyslovou mlynářskou společnost v Alžírsku a obrátil se s žádostí o podporu přímo na císaře Napoleona III., který v té době se svou armádou bojoval v Lombardii s Rakouskem. Císař předběžně souhlasil a Dunant odjel do Itálie, aby se s ním osobně setkal a předložil mu své návrhy.

Založení Červeného kříže (1859–1866)

Mezinárodní výbor na pomoc raněným vojákům

Večer 24. června 1859 viděl následky krvavé bitvy u vesnice Solferino, v níž padlo téměř 40 000 vojáků a na bojišti zůstaly ležet tisíce raněných bez pomoci i několik dní. Dunant spontánně organizoval záchranné práce za přispění civilního obyvatelstva. Pomohl zřídit provizorní nemocnici, kde se ošetřovalo bez ohledu na národnost zraněných vojáků. Za svou činnost byl roku 1860 vyznamenán řádem sv. Mauricia a sv.Lazara italského království. Otřesný zážitek popsal v knize s názvem Vzpomínka na Solferino, která byla vydána v roce 1862 a setkala se s velkým ohlasem. Utrpení vojáků ho přivedlo na myšlenku vytvoření humanitární organizace založené na neutralitě a dobrovolnosti, jejímž posláním bude péče o raněné ve válkách a ochrana zdravotnického personálu. Realizaci této myšlenky věnoval další období svého života. Cestoval po Evropě a přesvědčoval významné osobnosti a státníky o potřebě založení takové organizace. Za přispění ženevského právníka Gustava Moyniera v únoru 1863 založili Mezinárodní výbor pro pomoc raněným vojákům, který je od roku 1876 známý jako Mezinárodní výbor Červeného kříže. Vedle Dunanta a Moyniera tzv. výbor pěti tvořili Guillaume Henri Dufour, dr. Louis Appia, dr. Theodore Maunior. Na konferenci v Ženevě se v říjnu 1863 sešlo 36 delegátů z 16 evropských zemí. Účastníci se shodli na zásadách činnosti a jako symbol organizace přijali červený kříž na bílém poli – inverzní provedení státní vlajky Švýcarska. Dunant pokračoval ve své kampani za mezinárodní uznání organizace. V srpnu 1864 se konala ustavující konference, na které byla podepsána První ženevská úmluva, kterou v následujících letech postupně ratifikovaly další evropské státy. Dunant byl mezinárodně respektovanou osobností, v roce 1865 mu Napoleon III. udělil řád Čestné legie, ale mezi ním a výborem postupně narůstaly konflikty.[3]

Období neúspěchů (1867–1890)

Na rozdíl od výboru v čele s Meynierem Dunant zastával názor, že posláním Červeného kříže je nejen péče o raněné, ale také šiření humanitárních principů a boj proti válce samotné. Dunant zůstal nepochopen, rezignoval na svůj post sekretáře výboru Červeného kříže a zanedlouho organizaci opustil. Nedařilo se mu v podnikání a v roce 1867 musel ohlásit bankrot, což v konzervativní Ženevě znamenalo ztrátu prestiže a společenskou izolaci. Usadil se v Paříži, kde ve skromných podmínkách pokračoval v šíření svých idejí humanismu, sociální spravedlnosti a rovnosti. Roku 1871 pomáhal v pařížských ulicích raněným komunardům, během prusko-francouzské války založil mezinárodní Alianci pro pořádek a civilizaci, angažoval se v otázce válečných zajatců a lidských práv.

Mezi lety 1874 a 1890 žil Henri Dunant osamoceně na různých místech Evropy, finančně podporován několika přáteli a vzdálenými příbuznými. O jeho životě v tomto období není mnoho známo.

Nobelova cena a závěr života (1891–1910)

Henri Dunant v r. 1891

Počátkem devadesátých let pobýval ve švýcarském městečku Heiden, kde se spřátelil s učitelem Wilhelmem Sondereggerem a na jeho podnět začal psát své paměti a založil zde pobočku Červeného kříže. Stal se zde váženým občanem. V roce 1894 jej v Heidenu navštívil novinář Georg Baumberger. [3]Jeho články o smutném osudu zakladatele Červeného kříže proběhly tiskem a zalarmovaly světovou veřejnost, která mu vyjadřovala své sympatie a podporu. Dunant znovu začal publikovat články a eseje, v nichž mj.. zdůrazňoval významnou úlohu žen v mírovém hnutí a zasazoval se za rovná práva žen. Roku 1901 dostal jako první člověk Nobelovu cenu míru (společně s Frédéricem Passym). [4] Vzhledem k zdravotnímu stavu si nemohl Dunant Nobelovu cenu převzít osobně. Peníze, které z této ceny získal, věnoval na charitativní účely.

V dalších letech se Dunant dočkal ještě dalších ocenění, především čestného doktorátu heidelberské univerzity. [5]

Poslední roky svého života prožil v nemocnici v Heidenu, trpěl depresemi, které měly původ v jeho neutěšené finanční situaci. Nedořešena zůstala jeho roztržka s Výborem červeného kříže a jeho ředitelem Gustavem Meynierem. Henri Dunant zemřel 30. října 1910 v Heidenu ve věku 82 let. Byl pohřben tiše a bez ceremonií na hřbitově Sihlfeld v Curychu.

Den jeho narozenin 8. května je slaven jako Světový den Červeného kříže a Červeného půlměsíce. [6]

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Henry Dunant na francouzské Wikipedii.

  1. a b Leo van de Pas: Genealogics.org. 2003.
  2. Dostupné online. .
  3. a b c CODR, Milan; HOŘEJŠÍ, Jaroslav. Přemožitelé časi sv. 5. 1. vyd. Praha: Mezinárodní organizace novinářů, 1988. Kapitola Henri Dunant, s. 37–41. 
  4. The Nobel Peace Prize 1901. NobelPrize.org . . Dostupné online. (anglicky) 
  5. LOUŽECKÝ, Pavel. Pozitivní noviny › Dobromila Lebrová: Henri Dunant, zakladatel Červeného kříže - 180. výročí narození. www.pozitivni-noviny.cz . . Dostupné online. 
  6. ČČK - Světový den Červeného kříže. cervenykriz.eu . . Dostupné online. 

Literatura

Externí odkazy

Zdroj:
>Text je dostupný pod licencí Creative Commons Uveďte autora – Zachovejte licenci, případně za dalších podmínek. Podrobnosti naleznete na stránce Podmínky užití.

čítajte viac o Henri_Dunant


čítajte viac na tomto odkaze: Henri Dunant



Hladanie1.

Soubor:Henry Dunant-young.jpg
8. květen
1828
Ženeva
Švýcarsko
30. říjen
1910
Heiden
Ženeva
Paříž
Stuttgart
Heiden
Alma mater
Podnikatel
Spisovatel
Řád slávy (Tunisko)
Řád svatých Mořice a Lazara
Řád zähringenského lva
Řád Vasův
Řád Albrechtův
Q12091#P166
Protestantismus
Soubor:Sammelaktie Mühlen Mons Djemila.jpg
Category:Henri Dunant
Wikimedia Commons
Q12091
8. květen
1828
Ženeva
30. říjen
1910
Heiden
Švýcarsko
Humanismus
Mezinárodní červený kříž
Ženevské úmluvy
Nobelova cena za mír
1901
Kalvinismus
Afrika
Alžírsko
Tunisko
Sicílie
Napoleon III.
Lombardie
Rakouské císařství
Itálie
Soubor:Committee of Five Geneva 1863.jpg
Bitva u Solferina
Řád sv. Mauricia a sv. Lazara
Evropa
Guillaume Henri Dufour
Ženeva
Švýcarsko
První Ženevská úmluva
Napoleon III.
Řád čestné legie
Mezinárodní červený kříž
Ženeva
Paříž
Pařížská komuna (Velká francouzská revoluce)
Prusko-francouzská válka
Soubor:Jean Henri Dunant 2.jpg
Heiden
Nobelova cena za mír
Frédéric Passy
Curych
Mezinárodní červený kříž
Mezinárodní červený kříž
Wikipedie:WikiProjekt Překlad/Rady
Henry Dunant?oldid=42194
Josef Švejnoha
Libor Vykoupil
International Standard Book Number
Speciální:Zdroje knih/80-903377-0-8
Wikimedia Commons
Category:Henri Dunant
Wikimedia Commons
Souborný katalog České republiky
Nobelova cena za mír
Frédéric Passy
Élie Ducommun
Charles Albert Gobat
William Randal Cremer
Institut de droit international
Bertha von Suttnerová
Theodore Roosevelt
Ernesto Teodoro Moneta
Louis Renault (právník)
Klas Pontus Arnoldson
Fredrik Bajer
Auguste Marie François Beernaert
Paul Henri d'Estournelles de Constant
Stálý mezinárodní výbor míru
Tobias Michael Carel Asser
Alfred Hermann Fried
Elihu Root
Henri La Fontaine
Mezinárodní červený kříž
Woodrow Wilson
Léon Bourgeois
Hjalmar Branting
Christian Lous Lange
Fridtjof Nansen
Austen Chamberlain
Charles Gates Dawes
Šablona:Nositelé Nobelovy ceny míru 1901–1925
Šablona:Nositelé Nobelovy ceny míru 1926–1950
Šablona:Nositelé Nobelovy ceny míru 1951–1975
Šablona:Nositelé Nobelovy ceny míru 1976–2000
Šablona:Nositelé Nobelovy ceny míru 2001–2025
Q12091#identifiers|Editovat na Wikidatech
Q12091#identifiers|Editovat na Wikidatech
Autoritní kontrola
Q12091#identifiers
Bibliografie dějin Českých zemí
Národní knihovna České republiky
BIBSYS
Národní knihovna Chile
Národní knihovna Španělska
Francouzská národní knihovna
Katalog jmen a názvů děl Katalánska
CiNii
Gemeinsame Normdatei
Historický lexikon Švýcarska
Istituto centrale per il catalogo unico delle biblioteche italiane e per le informazioni bibliografiche
Mezinárodní standardní identifikátor jména
Library of Congress Control Number
National Archives and Records Administration
Národní parlamentní knihovna Japonska
Australská národní knihovna
Řecká národní knihovna
Národní knihovna Izraele
Národní knihovna Koreje
Polská národní knihovna
Národní a univerzitní knihovna v Záhřebu
Nizozemská královská knihovna
Polská národní knihovna
LIBRIS
SNAC
Slovenská národní knihovna
Univerzitní systém dokumentace
Trove
Union List of Artist Names
Vatikánská apoštolská knihovna
Virtual International Authority File
WorldCat
Portál:Obsah
Portál:Lidé
Portál:Švýcarsko
Henry Dunant
Henry Dunant
Henry Dunant
Main Page
Wikipedia:Contents
Portal:Current events
Special:Random
Wikipedia:About
Wikipedia:Contact us
Special:FundraiserRedirector?utm source=donate&utm medium=sidebar&utm campaign=C13 en.wikipedia.org&uselang=en
Help:Contents
Help:Introduction
Wikipedia:Community portal
Special:RecentChanges
Wikipedia:File upload wizard
Main Page
Special:Search
Help:Introduction
Special:MyContributions
Special:MyTalk
Henry Dunant
جان هنري دونانت
Henri Dunant
Anri Dünan
অঁরি দ্যুনঁ
Henry Dunant
Жан Анры Дзюнан
Жан Анры Дзюнан
Анри Дюнан
Henry Dunant
Henry Dunant
Jean Henri Dunant
Henri Dunant
Henry Dunant
Henry Dunant
Jean Henri Dunant
Ερρίκος Ντυνάν
Henry Dunant
Henri Dunant
Henri Dunant
Henri Dunant
آنری دونان
Henry Dunant
Henry Dunant
Jean Henri Dunant
앙리 뒤낭
Անրի Դյունան
हेनरी ड्यूनेन्ट
Henri Dunant
Jean Henri Dunant
Henry Dunant
Henri Dunant
Henry Dunant
ז'אן אנרי דינן
Henri Dunant
ანრი დიუნანი
Henri Dunant
Henry Dunant
Henricus Dunant
Anrī Dināns
Henri Dunant
Henri Dunant
Henri Dunant
Henri Dunant
Jean-Henri Dunant
हेनरी ड्यूनेन्ट
Анри Динан
ഷോൺ ഹെൻറി ഡ്യൂനന്റ്
ანრი დიუნანი
جان هنرى دونانت
Jean Henry Dunant
Анри Дюнан
ဟန်နရီ ဒူးနန့်
Henri Dunant
アンリ・デュナン
Henri Dunant
Henri Dunant
Henri Dunant
Henry Dunant
ਜੀਨ ਹੈਨਰੀ ਡੁਨਾਂਟ
ہنری ڈونانٹ
هېنري ډونانټ
Henri Dunant
Henri Dunant
Henry Dunant
Дюнан, Анри
Henry Dunant
Jean Henri Dunant
Henry Dunant
Jean Henri Dunant
Henri Dunant
ھێنری دونان
Анри Динан
Henri Dunant
Henri Dunant
Henry Dunant
ஹென்றி டியூனாண்ட்
Жан Анри Дюнан
อ็องรี ดูว์น็อง
Анрӣ Дюнан
Henry Dunant
Žan Genry Dunant
Жан Анрі Дюнан
ہنری ڈونانٹ
Henry Dunant
Henry Dunant
亨利·杜南
Henry Dunant
亨利杜南
亨利·杜南
Special:EntityPage/Q12091#sitelinks-wikipedia
Henry Dunant
Talk:Henry Dunant
Henry Dunant
Henry Dunant
Special:WhatLinksHere/Henry Dunant
Special:RecentChangesLinked/Henry Dunant
Wikipedia:File Upload Wizard
Special:SpecialPages
Special:EntityPage/Q12091
Henri Dunant
Henry Dunant
Author:Jean Henri Dunant
Henry Dunant
Henry Dunant
Henry Dunant
Main Page
Wikipedia:Contents
Portal:Current events
Special:Random
Wikipedia:About
Wikipedia:Contact us
Special:FundraiserRedirector?utm source=donate&utm medium=sidebar&utm campaign=C13 en.wikipedia.org&uselang=en
Help:Contents
Help:Introduction
Wikipedia:Community portal
Special:RecentChanges
Wikipedia:File upload wizard
Main Page
Special:Search
Help:Introduction
Special:MyContributions
Special:MyTalk
Henry Dunant
جان هنري دونانت
Henri Dunant
Anri Dünan
অঁরি দ্যুনঁ
Henry Dunant
Жан Анры Дзюнан
Жан Анры Дзюнан
Анри Дюнан
Henry Dunant
Henry Dunant
Jean Henri Dunant
Henri Dunant
Henry Dunant
Henry Dunant
Jean Henri Dunant
Ερρίκος Ντυνάν
Henry Dunant
Henri Dunant
Henri Dunant
Henri Dunant
آنری دونان
Henry Dunant
Henry Dunant
Jean Henri Dunant
앙리 뒤낭
Updating...x




Text je dostupný za podmienok Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported; prípadne za ďalších podmienok.
Podrobnejšie informácie nájdete na stránke Podmienky použitia.