Upozornenie: Prezeranie týchto stránok je určené len pre návštevníkov nad 18 rokov!
Zásady ochrany osobných údajov.
Používaním tohto webu súhlasíte s uchovávaním cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, nastavenie reklám a analýzu návštevnosti. OK, súhlasím









A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | Q | R | S | T | U | V | W | X | Y | Z | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9

Lech Wałęsa
 
Lech Wałęsa
Lech Wałęsa (2009)
Lech Wałęsa (2009)
2. prezident Polska
Ve funkci:
22. prosince 1990 – 22. prosince 1995
NástupceAleksander Kwaśniewski
Stranická příslušnost
ČlenstvíAkcja Wyborcza Solidarność

Narození29. září 1943 (80 let)
Popowo
ChoťDanuta Wałęsa (od 1969)
DětiJarosław Wałęsa
Profesepolitik, elektrikář, odborář, disident, politický aktivista, aktivista a anti-communist
Náboženstvíkatolická církev
OceněníOsoba roku Financial Times (1980)
Monismanienpriset (1981)
Fritt-Ord-Preis (1982)
Nobelova cena za mír (1983)
honorary doctor of Paris 8 University (1983)
… více na Wikidatech
PodpisLech Wałęsa, podpis
CommonsLech Wałęsa
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Lech Wałęsa (* 29. září 1943 Popowo) je polský politik, zakladatel nezávislých odborů Solidarita a aktivista za lidská práva. V letech 19901995 byl prezidentem Polské republiky.

Původním povoláním byl elektrikář v Gdaňských loděnicích, kde pracoval (s přestávkami) v letech 1967–1990 a kde stál v srpnu 1980 v čele stávky a procesu, ze kterého vznikla nezávislá odborová organizace Solidarita. Za svou činnost obdržel v roce 1983 Nobelovu cenu za mír.

Život

Narodil se do rodiny tesaře a ženy v domácnosti, kde se mu dostávalo křesťanské výchovy. Dodnes je silně věřící katolík, a prohlašuje, že mu víra pomohla překonat těžké chvíle života, zvláště obtížné období Solidarity. Do Gdaňských Leninových loděnic nastoupil na post elektrotechnika v roce 1970. O rok dříve se oženil s Danutou Gołoś, se kterou má osm dětí. Jeho syn Jaroslaw Wałęsa byl členem Sejmu a Evropského parlamentu.

Protesty a založení Solidarity

Byl vůdčí osobností polských protestů proti komunistickému režimu v Gdaňských loděnicích, které způsobily, že byl roku 1976 vyhozen z práce (jednalo se o formu trestu). O dva roky později se stal členem ilegální odborové organizace, mezi jejíž členy patřili i Bogdan Borusewicz, Andrzej Gwiazda, Krzysztof Wyszkowski, Lech Kaczyński, Anna Walentynowiczová, Antoni Sokołowski a jiné budoucí osobnosti polské politické scény.

Wałęsa v srpnu 1980

Dne 14. srpna 1980, v době kdy začaly protesty v Gdaňských loděnicích, byl Wałęsa v čele těchto protestů, které se z Gdaňsku rozšířily do celého Polska, a nepřímo zahájily rozpad východního bloku. Poté, co polská vláda částečně ustoupila požadavkům loďařů a dovolila jim zakládat odborové organizace, se Wałęsa stal odborovým předákem. Tuto funkci zastával do 13. prosince 1981, kdy byl zatčen na základě stanného práva vyhlášeného polským vůdcem Jaruzelským. Propuštěn byl až 14. listopadu 1982, po 11 měsících ve vězení. Roku 1983 se vrátil do loděnic na post řadového elektrotechnika a zároveň byl nominován na Nobelovu cenu míru, kterou skutečně dostal. Lech Wałęsa si cenu osobně v Oslu nepřevzal, protože se obával, že by mu komunistický režim neumožnil návrat zpět do Polska. Nobelovu cenu míru proto převzala v zastoupení jeho manželka Danuta.

V rozmezí let 1987–1990 vedl pololegální zákonný výbor odborových organizací v Gdaňských loděnicích a v roce 1988 znovu vyhlásil stávku s cílem zlepšit postavení Solidarity v Polsku. Po osmdesáti dnech vláda souhlasila s jednáním u kulatého stolu, kterým Wałęsa dosáhl přibližně toho, co požadoval. Solidarita se stala de facto legitimní nekomunistickou politickou stranou Polska, a vyhrála první volby v roce 1989. Jednalo se o první nekomunistický politický útvar v sovětském bloku.

Solidarita jako první nekomunistická strana ve východním bloku

Wałęsa a americký prezident Bush v listopadu 1989

V tuto chvíli už Wałęsovi nic nebránilo začít s realizací přestavby Polska, které sice stále teoreticky bylo komunistickým státem, ale vyjednaná koaliční vláda s bývalou komunistickou stranou vedly k dalším demokratickým ústupkům. 15. listopadu 1989 došlo k prvnímu kontaktu nové vlády s USA.

Prezidentem Polska a poprezidentské období

9. prosince 1990 vyhrál prezidentské volby a prezidentem nekomunistického Polska byl až do roku 1995. Během této doby se ve funkci premiéra vystřídalo celkem pět politiků. Sám Wałęsa proslul jako kritik, kterému se pořád něco nelíbí.[zdroj? Kromě toho se vyskytly problémy s ekonomickou transformací země. V roce 1995 byl ve druhém kole prezidentských voleb poražen Aleksandrem Kwaśniewským.

V roce 2000 se pokoušel znovu kandidovat do prezidentského úřadu, dostal ovšem necelé 1 %. V roce 2006 pro politické neshody ze Solidarity vystoupil. Odborům vytýkal především podporu politické strany Právo a spravedlnost Lecha a Jarosława Kaczyńských. Po ukončení prezidentury se věnuje politicky zaměřeným přednáškám na evropských univerzitách.

V roce 2011 odmítl převzít nejvyšší litevské státní vyznamenání a uvedl, že vyznamenání převezme až poté, co se zlepší postavení polské menšiny v Litvě.[1] Polsko-litevské vztahy jsou už delší dobu napjaté, protože litevské úřady omezují používaní polštiny a snaží se politevštit polská příjmení.[2]

Z hlediska ekonomických témat kladl důraz na boj s ekonomickou nerovností. Podpořil protestní hnutí Occupy Wall Street a prohlásil, že globální ekonomická krize, kterou spustily riskantní obchody amerických investičních bank jako Bear Stearns nebo Lehman Brothers, jasně ukázala, že „potřebujeme změnu, reformu kapitalistického systému“.[3]

Wałęsa vedl dlouholeté politické spory s Jarosławem Kaczyńským a kritizoval jeho konzervativní stranu Právo a spravedlnost (PiS), která podle Wałęsy „jedná v rozporu se zájmy Polska, proti...svobodě a demokracii“.[4] Po vítězství PiS v parlamentních volbách v roce 2015 se znovu objevila obvinění týkající se Kauzy „Bolek“.[5]

V srpnu 2017 několik nositelů Nobelovy ceny za mír včetně Wałęsy vyzvalo Saúdskou Arábii, aby propustila čtrnáct mladých lidí odsouzených k trestu smrti za účast na protivládních protestech během arabského jara v letech 2011 a 2012.[6]

Polský dokument nazvaný Jen to nikomu neříkej, který pojednává o sexuálních skandálech katolických duchovních v Polsku, odhalil, že Wałęsův zpovědník Franciszek Cybula zneužíval dvanáctiletého chlapce. Wałęsa na to reagoval slovy: „O ničem jsem nevěděl a nikdy v životě jsem kněze nepodezíral, že mohou něco takového dělat dětem.“[7] Později Wałęsa prohlásil: „Věřím v Boha, ale nevěřím kněžím, protože jsou hříšní a horší než já. I proto nyní hodně lidí církev opouští.“[8]

Kontroverze

Kauza „Bolek“

Některé dokumenty, odtajněné v roce 2008, podezřívají Wałęsu ze spolupráce s polskou tajnou policií, u které byl údajně veden jako „Bolek“. Toto podezření se potvrdilo 17. února 2016 a znovu 30.1. 2017, kdy Institut národní paměti (IPN) získal z pozůstalosti bývalého ministra vnitra Czesława Kiszczaka (1925–2015) dva svazky dokládající tuto spolupráci v letech 1970–1976 s Wałęsovým vlastnoručním podpisem.[5] Wałęsa popřel autentičnost těchto materiálů, spis agenta někdejší polské tajné komunistické policie pod krycím jménem Bolek prozkoumali grafologové a dospěli k závěru, že agentovo písmo je shodné s písmem polského exprezidenta Lecha Wałęsy.[9] Ačkoli Wałęsu polský soud očistil v roce 2000,[5] sám Wałęsa podpis spolupráce vzápětí přiznal. Uvedl ale, že mělo jít o „fiktivní spolupráci“ a že tak učinil na základě prosby agenta kontrarozvědky, který pouze potřeboval získat důvod pro vyúčtování chybějících finančních prostředků na operativní práci.[10]

V roce 2017 začal být Wałęsa vyšetřován Institutem národní paměti (IPN) kvůli podezření z křivé výpovědi pod přísahou. Podle některých komentátorů za vyšetřováním stojí Wałęsův dlouholetý konflikt s šéfem vládnoucí strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslawem Kaczyńským.[11]

Vyznamenání a ocenění

Podrobnější informace naleznete v článku Tituly a vyznamenání Lecha Wałęsy.
Logo zmiňovaného letiště

10. května 2004 bylo mezinárodní letiště v Gdaňsku přejmenováno na „Letiště Lecha Wałęsy“ (dokonce logo letiště se skládá i z Wałęsova podpisu).

Odkazy

Reference

  1. VAVROUŠKA, Petr. Lech Walesa odmítl převzít státní vyznamenání Litvy. iROZHLAS . Český rozhlas, 2011-09-07 . Dostupné online. 
  2. "Postavení Poláků v Litvě vyvolává rozporuplnou diskusi Archivováno 6. 9. 2017 na Wayback Machine.". Český rozhlas. 26. května 2009.
  3. K okupantům Wall Streetu se přidal i Lech Walesa. Aktuálně.cz . Economia, 13. října 2011. Dostupné online. 
  4. "Walesa ostře kritizoval stranu Právo a spravedlnost. Za novou polskou vládu se stydí". Česká televize. 23. prosince 2015.
  5. a b c Potvrzeno: Písmo Lecha Walesy a komunistického agenta Bolka je totožné. Novinky.cz. Borgis. Dostupné online . 
  6. "Nobelisté žádají o milost pro mladíky odsouzené na smrt". Týden. 12. srpna 2017.
  7. Polskem otřásl film o sexuálním zneužívání v církvi. Zní omluvy, odsudky i popírání. Česká televize . 14. května 2019. Dostupné online. 
  8. Walesa se loučí se světem, jeho stav se zhoršil. Novinky.cz . Borgis, 7. dubna 2021. Dostupné online. 
  9. Lidové noviny 30.01.2017 Rubrika: Svět Strana: 07 Titulek: Wałęsovo písmo je shodné s písmem agenta
  10. Walesa přiznal podepsání spolupráce s kontrarozvědkou, bylo prý fiktivní. Novinky.cz . Borgis, 2016-02-21 . Dostupné online. 
  11. "Walesa je vyšetřován kvůli podezření z křivé výpovědi o údajné spolupráci s tajnou policií". Lidovky. 22. srpna 2017.

Externí odkazy

Zdroj:
>Text je dostupný pod licencí Creative Commons Uveďte autora – Zachovejte licenci, případně za dalších podmínek. Podrobnosti naleznete na stránce Podmínky užití.

čítajte viac o Lech_Wałęsa


čítajte viac na tomto odkaze: Lech Wałęsa



Hladanie1.

Soubor:Lech Walesa - 2009.jpg
Seznam prezidentů Polska
Prezident Polska
22. prosinec
1990
22. prosinec
1995
Aleksander Kwaśniewski
29. září
1943
Danuta Wałęsová
Jarosław Wałęsa
Politik
Elektrikář
Disident
Katolická církev
Nobelova cena za mír
Q444#P166
Soubor:Lech Walesa Signature.svg
Lech Wałęsa
Q444
29. září
1943
Solidarita (Polsko)
1990
1995
Prezident
Polsko
Gdaňské loděnice
Solidarita (Polsko)
1983
Nobelova cena za mír
Katolík
Danuta Wałęsová
Jaroslaw Wałęsa
Gdaňské loděnice
Bogdan Borusewicz
Lech Kaczyński
Anna Walentynowiczová
Soubor:Strajk sierpniowy w Stoczni Gdańskiej im. Lenina 22.jpg
Válečný stav v Polsku (1981–1983)
Wojciech Jaruzelski
Nobelova cena za mír
Danuta Wałęsová
Solidarita (Polsko)
Polský kulatý stůl
Soubor:President Bush meets privately with Solidarity Leader Lech Walesa of Poland in the residence - NARA - 186403.jpg
George H. W. Bush
Spojené státy americké
1990
1995
Wikipedie:Ověřitelnost
Aleksander Kwaśniewski
Právo a spravedlnost
Lech Kaczyński
Jarosław Kaczyński
Poláci
Litva
Polština
Ekonomická nerovnost
Occupy Wall Street
Velká recese
Americká hypoteční krize 2007
Bear Stearns
Lehman Brothers
Saúdská Arábie
Arabské jaro
Sexuální skandály katolických duchovních
Institut národní paměti
Czesław Kiszczak
Právo a spravedlnost
Tituly a vyznamenání Lecha Wałęsy
Soubor:Gdansk Lech Walesa Artport.JPG
IROZHLAS
Český rozhlas
Internet Archive
Aktuálně.cz
Economia
Novinky.cz
Novinky.cz
Novinky.cz
Wikimedia Commons
Lech Wałęsa
Wikimedia Commons
Wikimedia Commons
Category:Lech Wałęsa
Wikimedia Commons
Lech Wałęsa
Prezident Polska
Polsko
Druhá Polská republika
Gabriel Narutowicz
Stanisław Wojciechowski
Ignacy Mościcki
Soubor:Flag of the President of Poland.svg
Bolesław Bierut
Polská lidová republika
Polská sjednocená dělnická strana
Aleksander Zawadzki
Edward Ochab
Marian Spychalski
Józef Cyrankiewicz
Henryk Jabłoński
Wojciech Jaruzelski
Bolesław Bierut
Edward Ochab
Władysław Gomułka
Edward Gierek
Stanisław Kania
Wojciech Jaruzelski
Polsko#Po roce 1989
Wojciech Jaruzelski
Aleksander Kwaśniewski
Lech Kaczyński
Bronisław Komorowski
Bogdan Borusewicz
Grzegorz Schetyna
Bronisław Komorowski
Andrzej Duda
Nobelova cena za mír
Betty Williamsová
Mairead Maguireová
Amnesty International
Anvar as-Sádát
Menachem Begin
Matka Tereza
Adolfo Pérez Esquivel
Úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky
Alva Myrdalová
Alfonso García Robles
Desmond Tutu
Lékaři proti jaderné válce
Elie Wiesel
Óscar Arias
Mírové síly OSN
Tändzin Gjamccho
Michail Gorbačov
Aun Schan Su Ťij
Rigoberta Menchú
Nelson Mandela
Frederik Willem de Klerk
Jásir Arafat
Šimon Peres
Jicchak Rabin
Pugwashské konference o vědě a světových záležitostech
Józef Rotblat
Carlos Filipe Ximenes Belo
José Ramos-Horta
Mezinárodní kampaň za zákaz nášlapných min
Jody Williams
John Hume
David Trimble
Lékaři bez hranic
Kim Te-džung
Šablona:Nositelé Nobelovy ceny míru 1901–1925
Šablona:Nositelé Nobelovy ceny míru 1926–1950
Šablona:Nositelé Nobelovy ceny míru 1951–1975
Šablona:Nositelé Nobelovy ceny míru 1976–2000
Šablona:Nositelé Nobelovy ceny míru 2001–2025
Osobnost roku časopisu Time
Charles Lindbergh
Walter Chrysler
Owen D. Young
Mahátma Gándhí
Pierre Laval
Franklin Delano Roosevelt
Hugh Samuel Johnson
Franklin Delano Roosevelt
Haile Selassie I.
Wallis Simpsonová
Čankajšek
Sung Mej-ling
Adolf Hitler
Josif Vissarionovič Stalin
Winston Churchill
Franklin Delano Roosevelt
Josif Vissarionovič Stalin
George Catlett Marshall
Dwight D. Eisenhower
Harry S. Truman
James F. Byrnes
George Catlett Marshall
Harry S. Truman
Winston Churchill
Korejská válka
Muhammad Mosaddek
Alžběta II.
Konrad Adenauer
John Foster Dulles
Harlow Curtice
Maďarské povstání
Nikita Sergejevič Chruščov
Charles de Gaulle
Dwight D. Eisenhower
George Wells Beadle
Charles Stark Draper
John Franklin Enders
Donald Arthur Glaser
Joshua Lederberg
Willard Libby
Linus Pauling
Edward Mills Purcell
Isidor Isaac Rabi
Emilio Gino Segrè
William Bradford Shockley
Edward Teller
Charles Hard Townes
James Van Allen
Robert Burns Woodward
John Fitzgerald Kennedy
Jan XXIII.
Martin Luther King
Lyndon B. Johnson
William Westmoreland
Generace Baby boomers
Lyndon B. Johnson
Apollo 8
William Anders
Frank Borman
Jim Lovell
Willy Brandt
Richard Nixon
Henry Kissinger
Richard Nixon
John Sirica
Fajsal bin Abd al-Azíz
Betty Fordová
Billie Jean Kingová
Jimmy Carter
Anvar as-Sádát
Teng Siao-pching
Rúholláh Chomejní
Ronald Reagan
Osobní počítač
Ronald Reagan
Jurij Andropov
Peter Ueberroth
Teng Siao-pching
Corazon Aquinová
Michail Gorbačov
Environmentalismus
Michail Gorbačov
George H. W. Bush
Ted Turner
Bill Clinton
Jásir Arafat
Nelson Mandela
Frederik Willem de Klerk
Jicchak Rabin
Jan Pavel II.
Newt Gingrich
David Ho
Andrew Grove
Bill Clinton
Ken Starr
Jeff Bezos
George W. Bush
Rudy Giuliani
Whistleblowing
Válka v Iráku
George W. Bush
Podobenství o milosrdném Samaritánovi
Bono
Bill Gates
Melinda Gatesová
Vladimir Putin
Barack Obama
Ben Bernanke
Mark Zuckerberg
Barack Obama
František (papež)
Epidemie eboly v západní Africe
Angela Merkelová
Donald Trump
Hnutí Me Too
Džamál Chášukdží
Maria Ressaová
The Capital
Greta Thunbergová
Joe Biden
Kamala Harrisová
Elon Musk
Volodymyr Zelenskyj
Ukrajinci
Taylor Swift
Q444#identifiers|Editovat na Wikidatech
Q444#identifiers|Editovat na Wikidatech
Autoritní kontrola
Q444#identifiers
Archiv výtvarného umění
Bibliografie dějin Českých zemí
Národní knihovna České republiky
BIBSYS
Národní knihovna Španělska
Francouzská národní knihovna
Katalog jmen a názvů děl Katalánska
CiNii
Gemeinsame Normdatei
Istituto centrale per il catalogo unico delle biblioteche italiane e per le informazioni bibliografiche
Mezinárodní standardní identifikátor jména
Library of Congress Control Number
Lotyšská národní knihovna
MusicBrainz
National Archives and Records Administration
Národní parlamentní knihovna Japonska
Australská národní knihovna
Řecká národní knihovna
Národní knihovna Izraele
Národní knihovna Koreje
Polská národní knihovna
Národní a univerzitní knihovna v Záhřebu
Nizozemská královská knihovna
Polská národní knihovna
LIBRIS
SNAC
Univerzitní systém dokumentace
Trove
Virtual International Authority File
WorldCat
Updating...x




Text je dostupný za podmienok Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported; prípadne za ďalších podmienok.
Podrobnejšie informácie nájdete na stránke Podmienky použitia.