Upozornenie: Prezeranie týchto stránok je určené len pre návštevníkov nad 18 rokov!
Zásady ochrany osobných údajov.
Používaním tohto webu súhlasíte s uchovávaním cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, nastavenie reklám a analýzu návštevnosti. OK, súhlasím









A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | Q | R | S | T | U | V | W | X | Y | Z | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9

Tu-22
 
Tu-22
Tu-22 v muzeu v Moninu
Určenístřední bombardér
PůvodSovětský svaz
VýrobceKAPO
Konstruktérská skupinaTupolev
ŠéfkonstruktérS. M. Jeger
První let7. září 1959[1]
Zařazeno1962
Vyřazeno1998 (Rusko)
UživatelSovětské letectvo
Ukrajinské letectvo
Libyjské letectvo
Irácké letectvo
Výroba1960–69
Vyrobeno kusů311
Další vývojTupolev Tu-22M
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Tupolev Tu-22 (kód NATO „Blinder“) byl první nadzvukový bombardér, který v SSSR vstoupil do výroby. Vznikl v konstrukční kanceláři Tupolev a do služby v sovětské armádě se dostal v 60. letech.

Letoun byl zklamáním, postrádal očekávanou rychlost i dolet. Byl obtížný na pilotáž i údržbu. Vznikl v relativně malých počtech, zejména ve srovnání s předchozím letounem Tupolev Tu-16, který měl nahradit. Později byl během své služby používán jako platforma pro sovětské protilodní střely Ch-22 a jako průzkumný letoun.

Tu-22 se dostaly do služby i v jiných státech včetně Libye a Iráku. Tu-22 byl také jeden z mála sovětských bombardérů použitý v boji; libyjské Tu-22 byly použity proti Tanzanii a Čadu, irácké Tu-22 se dočkaly použití během války s Íránem.

Vývoj

Odstavený Tu-22

Letoun vznikl dle požadavku na stroj, který měl být náhradou za Tupolev Tu-16. Původně se začalo pracovat na dvou projektech, ovšem nakonec byl vyvíjen pouze projekt „105“. První prototyp 105 byl vyroben již v srpnu 1957. Poprvé vzlétl 21. června 1958, pilotoval ho zkušební pilot Jurij Alašejev.[2] Počáteční lety rychle ukázaly, že konstrukce neměla očekávanou rychlost ani dolet. Přibližně v této době v CAGI nezávisle objevili pravidlo ploch pro minimalizaci transsonického aerodynamického odporu a tento návrh byl aplikován na prototyp 105. Klíčovým problémem bylo, že kořen křídla byl příliš tlustý na to, aby mohl správně tento efekt využít a dále jej ztenčili. Stroj dostal i nový podvozek a došlo také k několika dalším změnám v uspořádání kabiny a ocasních ploch.

Výsledkem všech těchto změn byl prototyp „105A“, který vzlétl 7. září 1959. V této době byla vydána sériová výroba 20 exemplářů, ještě před dokončením testování. První sériový bombardér Tu-22B, postavený v továrně č. 22 v Kazani, vzlétl 22. září 1960. Při jednom ze zkušebních letů došlo ke katastrofě, kdy se stroj zřítil a zahynuli dva členové osádky. První tři sériové letouny byly dokončeny v létě roku 1960, přičemž zkoušky dále pokračovaly. Ukázalo se že stroj je za letu nestabilní. Došlo k další havárii, ovšem i přesto bylo rozhodnuto o výrobě 12 bombardérů Tu-22 a 30 průzkumných letadel Tu-22R. Veřejnosti byl představen na přehlídce na letišti v Tušinu 9. července 1961 s průletem 10 letadel.[3]

Letové zkoušky dále pokračovaly až do září 1962, kdy byl stroj oficiálně zaveden do výzbroje, a to i přesto, že nedosahoval požadovaných parametrů. Nakonec bylo vyrobeno pouhých 15 kusů letounů Tu-22 (Blinder-A), které byly používány k přípravě prvních osádek. Bylo však pokračováno v produkci průzkumných letounů Tu-22R, kterých bylo vyrobeno 127 kusů. Dále byla vyrobena cvičná varianta Tu-22U, přičemž první stroj vznikl přestavbou z varianty Tu-22R. Též bylo vyprodukováno 47 letounů ve variantě Tu-22P, což byly letouny-rušiče. Od roku 1961 začaly probíhat zkoušky dalšího typu pod označením Tu-22K, resp. komplexu K-22, který zahrnoval letoun-nosič Tu-22K, raketu Ch-22 a radiolokátor PN. Tu-22K měl napadat důležité cíle v hloubce území protivníka a americké letadlové lodě. Letouny se v počtu 76 kusů sériově vyráběly od roku 1965 do roku 1969. Počátkem 70. let vzlétly nové stroje Tupolev Tu-22M, což však byla prakticky jiná letadla.

Služba

Tu-22 nebyl oblíbeným strojem pro piloty ani osádku. Letouny trpěly poruchami a vysokou pádovou rychlostí. Náročná byla i údržba stroje. Do roku 1975 bylo při různých nehodách odepsáno 70 letounů, tedy víc než pětina vyrobených kusů. Kromě SSSR stroje užívala i Libye, která je několikrát v boji použila a Irák, kde se zúčastnily války s Íránem, nicméně všechny přeživší stroje byly zničeny během války v Zálivu.

SSSR

Přistávající Tu-22

V sovětském letectvu se bojů zúčastnily jen roku 1988Afghánistánu, v době odchodu sovětských jednotek. Elektronické rušičky Tu-22P Blinder-E dostaly za úkol pokrýt ústupovou cestu zpět do Sovětského svazu. Letouny Tu-22PD rušící radary kryly bombardéry Tu-22M3 Backfire-C operující z letiště Mary-2 v Turkmenské SSR na misích v Afghánistánu poblíž pákistánských hranic. Chránily úderný letoun proti aktivitě pákistánských F-16 a potlačovaly radarové systémy, které mohly pomoci pákistánským F-16 k útoku na sovětské bombardéry v pohraniční oblasti.[4] Posádky Tu-22PD byly také pověřeny fotoprůzkumnými misemi, které měly kromě svých primárních úkolů elektronického boje hodnotit poškození pumou.[4]

Během rozpadu SSSR bylo ve službě cca 154 ks, ale všechny již byly během 90. let postupně vyřazeny. Během různých havárií bylo ztraceno asi 70 letounů. Tu-22 byl postupně ze sovětských služeb vyřazován ve prospěch pokročilejších Tu-22M. V době rozpadu Sovětského svazu zůstávalo ve službě 154 letounů, v součastosti se předpokládá, že jsou již všechny vyřazeny.

Irák

Vyřazený irácký Tu-22

Irák nasadil Tu-22 v íránsko-irácké válce v letech 1980 až 1988. Ofenzivní operace začaly první den války, kdy Tu-22 na letecké základně H-3 zasáhly íránské skladiště paliva na mezinárodním letišti Mehrabád v Teheránu, což ve spojení s dalšími iráckými útoky mělo za následek nedostatek leteckého paliva pro Íránce v raném období války. Jinak byly tyto rané útoky relativně neúčinné a mnoho náletů bylo zrušeno kvůli íránské protivzdušné obraně a operace byly narušeny těžkými íránskými leteckými údery proti iráckým letištím. Írán tvrdil, že během října 1980 byly sestřeleny tři Tu-22, jeden 6. října nad Teheránem a dva 29. října, jeden poblíž Nadžafabadu střelou AIM-54 Phoenix odpálenou stíhačkou F-14 a jeden nad Qomem.

Dále Irák nasadil své Tu-22 během Války měst (spolu s Tu-16, Su-22 a MiGy-25), náletům proti Teheránu, Isfahánu a Šírázu, přičemž tyto útoky byly doplněny iráckými střelami Scud a Al Hussein. Írán oplatil iráckým městům vlastními Scudy.[5] Irácké letectvo bylo obzvláště nadšenými uživateli obří 9 000 kg (20 000 lb) univerzální pumy FAB-9000, kterou zkušení piloti Tu-22 mohli nasadit s působivou přesností za použití nadzvukových bombardovacích technik na vzdálenosti a umožňujících letadlům uniknout odvetné protiletadlové palbě. Použití FAB-9000 bylo tak silné, že Iráčanům došly dovezené sovětské zásoby a uchýlili se k výrobě vlastní verze nazvané Nassir-9.

Irácké Tu-22 byly také nasazeny v posledních fázích „tankerové války“. 19. března 1988 provedly čtyři Tu-22 společně se šesti Mirage F1 nálet proti íránským ropným tankerům poblíž ostrova Charg. Tu-22 potopily jeden supertanker a zapálily další, zatímco střely Exocet z Miragí poškodily další tanker. Druhý útok na ostrov Charg později toho dne tak úspěšný nebyl, narazil na varovanou íránskou obranu, přičemž byly sestřeleny dva Tu-22. Jednalo se o poslední operace prováděné iráckými Tu-22 během íránsko-irácké války. Irák během války ztratil sedm Tu-22, několik dalších bylo vážně poškozeno a zbývající irácké Tu-22 byly zničeny americkými leteckými útoky během války v Zálivu v roce 1991.

Libye

Dvojice Tu-22 během přeletu do Libye s nevyžádaným eskortním F-4N Phantom II, duben 1977

Libyjské letectvo použilo Tu-22 v boji proti Tanzanii v roce 1979 jako součást ugandsko-tanzanské války na pomoc svým ugandským spojencům, přičemž jediný Tu-22 letěl 29. března 1979 na zcela neúspěšnou bombardovací misi proti městu Mwanza.

Libyjská letadla byla také použita proti Čadu jako součást čadsko-libyjského konfliktu s nálety na západní Súdán a Čad. Libyjské Tu-22 podnikly svou první misi nad Čadem 9. října 1980 proti silám Hissène Habrého poblíž čadského hlavního města N'Djamena. Občasné bombardovací nálety malého počtu Tu-22 proti cílům v Čadu a Súdánu, včetně náletu na Omdurman v září 1981, který zabil tři civilisty a zranil 20 dalších, pokračovaly až do uzavření příměří v listopadu 1981.

Boje byly znovu zahájeny v červenci 1983, přičemž libyjské letectvo nasadilo Tu-22 při útocích proti silám loajálních Habrému, dokud nebylo vyhlášeno další příměří. Libyjské síly zahájily novou ofenzívu na začátku roku 1986. 17. února 1986, v odvetě za francouzskou operaci Épervier (která zasáhla ranvej libyjské letecké základny Ouadi Doum o den dříve), jediný Tu-22B zaútočil na letiště v N'Djameně. Zůstal pod francouzským radarovým pokrytím tím, že letěl nízko nad pouští na více než 1 100 km (700 mil), zrychlil na více než 1 Mach, vystoupal do 5 000 m (16 500 stop) a shodil tři těžké pumy. Přes značnou rychlost a výšku byl útok extrémně přesný; dvě pumy zasáhly ranvej, jedna zdemolovala pojezdovou dráhu a letiště zůstalo v důsledku toho několik hodin uzavřeno. Bombardér se na zpáteční cestě dostal do technických problémů. Americké průzkumné letouny včasného varování se základnou v Súdánu monitorovaly nouzová volání vysílaná pilotem Tu-22, který pravděpodobně havaroval před dosažením své základny v Aouzou (možná zasažen protiletadlovými děly, která střílela na letišti N'Djamena).[6] Dne 19. února se další libyjský Tu-22 pokusil znovu bombardovat N'Djamenu. Libyjské zdroje tvrdily, že tento pokus byl zmařen poté, co byl Tu-22 detekován, když se blížil k N'Djameně, a dvě Mirage F1 ho měly zachytit. Francouzští důstojníci přítomní v Čadu si však nevzpomínají na žádný kontakt s libyjskými letadly toho dne. Jeden bombardér byl sestřelen ukořistěnými střelami země-vzduch 2K12 Kub (SA-6) během bombardovacího útoku na opuštěnou libyjskou základnu v Aouzou dne 8. srpna 1987. Jedna zpráva očitého svědka naznačuje, že se pilot katapultoval, ale jeho padák byl spatřen v plamenech.

Další Blinder byl ztracen ráno 7. září 1987, když dva Tu-22B provedly úder proti N'Djameně. Francouzská baterie MIM-23 Hawk 402. pluku protivzdušné obrany sestřelila jeden z bombardérů a zabila tak východoněmeckou posádku. Tento nálet byl posledním zapojením Tupolev Tu-22 do čadsko-libyjského konfliktu.

Poslední let libyjského Blinderu byl zaznamenán 7. září 1992. V současnosti jsou už nejspíš neprovozuschopné kvůli nedostatku náhradních dílů, ačkoliv sedm bylo viděno na letecké základně Al Jufra 29° s. š., 11° v. d.. Údajně byly nahrazeny stroji Su-24.

Varianty

Celkem bylo vyrobeno 311 Tu-22 všech variant, poslední v roce 1969. Konkrétně: 15 v bombardovací verzi (B), asi 127 v průzkumné verzi (R, RD, RK, RDK a RDM), 47 ve verzi ELINT (P a PD), 76 nosičů raket (K, KD, KP a KPD) a 46 ve cvičné verzi (U a UD).

Tu-22KD se střelou Ch-22 v Poltavském muzeu dálkového a strategického letectví
Cvičný Tu-22U
Tu-22B (Blinder-A)
Původní varianta bombardéru pro volně padající pumy – vyrobeno pouze 15 kusů, nakonec se používal převážně k výcvikovým nebo testovacím účelům.
Tu-22M
Tupolev Tu-22M byl zřetelný design s měnitelnou geometrií křídel spíše než varianta Tu-22; označeno z velké části z politických důvodů.
Tu-22R (Blinder-C)
Průzkumný letoun se zachovanou bombardovací schopností
Tu-22RD
Verze Tu-22R s tankovacím zařízením
Tu-22RK
Průzkumný letoun se zachovanou bombardovací schopností a během 70. let vybavený systémy Kub ELINT
Tu-22RDK
Verze Tu-22RK s tankovacím zařízením
Tu-22RDM
Vylepšená průzkumná verze, přestavěná z předchozích letadel RD na počátku 80. let s přístroji v odnímatelném kontejneru
Tu-22P (Blinder-E)
Verze pro elektronický boj
Tu-22PD
Verze Tu-22P s tankovacím zařízením
Tu-22K (Blinder-B)
Verze raketového nosiče vyráběná od roku 1965, vybavená k odpalování střel Raduga Ch-22 (AS-4 Kitchen)
Tu-22KD
Verze Tu-22K s tankovacím zařízením
Tu-22KP
Verze pro elektronický boj / bombardér, zavedená kolem roku 1968, nesoucí protiradiační střelu Ch-22P
Tu-22KPD
Verze Tu-22KP s tankovacím zařízením.
Tu-22U (Blinder-D)
Cvičná verze
Tu-22UD
Verze Tu-22U s tankovacím zařízením

Uživatelé

Libye
Irák
RuskoRusko Rusko
UkrajinaUkrajina Ukrajina
Sovětský svaz SSSR

Všechny sovětské Tu-22 přešly na nástupnické země: Rusko a Ukrajinu.

Specifikace (Tu-22R)

Tu-22
Tu-22

Technické údaje

  • Posádka: 3 (pilot, navigátor, obsluha zbraní)
  • Rozpětí: 23,17 m
  • Délka: 41,6 m
  • Výška: 10,13 m
  • Nosná plocha: 162 m²
  • Hmotnost prázdného letounu: 43 600 kg
  • Vzletová hmotnost: 85 000 kg
  • Max. vzletová hmotnost: 92 000 kg
  • Pohonná jednotka: 2× proudový motor Dobrynin RD-7M-2
    • Suchý tah: 107,9 kN každý
    • Tah s forsáží: 161,9 kN každý

Výkony

  • Maximální rychlost: 1 510 km/h
  • Maximální dostup: 13 300 m
  • Dolet: 4 900 km
  • Délka vzletu: 2 700 m
  • Dojezd po dosednutí: 1 900 m
  • Plošné zatížení: 525 kg/m²
  • Poměr tah/hmotnost: 0,38

Výzbroj

  • Kanony: 1× 23mm kanon Richtěr R-23 v zadním střelišti
  • Pumy: 9 000 kg nebo
  • Střely:Ch-22 (AS-4 Kitchen)

Odkazy

Reference

  1. Gordon & Rigmant 1998, s. 7.
  2. ZALOGA, Steven J. Tupolev Tu-22 'Blinder' and Tu-22M Backfire. World Air Power Journal. London: Aerospace Publishing, 1998, s. 56–103. ISSN 0959-7050. ISBN 1-86184-015-2. 
  3. GUNSTON, Bill. Russian Revelations: New Aircraft Seen at Tushino on July 9. Flight. 27 July 1961, s. 109–112. Dostupné online. 
  4. a b BURDIN, Sergey; DAWES, Alan E. Tupolev Tu-22 Blinder. Barnsley, UK: Pen and Sword Aviation, 2006. ISBN 978-1-84415-241-4. 
  5. PERRIMOND, Guy. The threat of theatre ballistic missiles: 1944–2001. TTU Europe. 2002. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 16 October 2007. 
  6. Raiding Libyan jet may have crashed; France sends troops, planes to Chad. Ottawa Citizen. 18 February 1986, s. A7. Dostupné online. 
  7. Музей дальней авиации Archivováno 18. 8. 2012 na Wayback Machine. (ukrajinsky)

Literatura

  • GORDON, Yefim; RIGMANT, Vladimir, 1998. Tupolev Tu-22 ‚Blinder‘/Tu-22M ‚Backfire‘: Russia's long range supersonic bombers. 1. vyd. Earl Shilton, Leicester, England: Midland Publishing. 96 s. (Aerofax). ISBN 1-85780-065-6. (anglicky) 
  • NĚMEČEK, Václav. Vojenská letadla. (5). 1. vyd. Praha: Naše vojsko, 1982. 431 s. Kapitola Sovětské bombardovací letouny, s. 186. Obálka a vazba Jiří Rathouský. 

Externí odkazy

Zdroj:
>Text je dostupný pod licencí Creative Commons Uveďte autora – Zachovejte licenci, případně za dalších podmínek. Podrobnosti naleznete na stránce Podmínky užití.

čítajte viac o Tu-22


čítajte viac na tomto odkaze: Tu-22



Hladanie1.

Soubor:TU-22 Blinder.JPG
Ústřední muzeum vojenského letectva
Letecký výrobce
Kazaňské letecké výrobní sdružení
Tupolev
Konstruktér
Zálet
7. září
1959 v letectví
1962
Sovětské letectvo
Ukrajinské letectvo
Libyjské letectvo
Irácké letectvo
Tupolev Tu-22M
Q213342
ASCC
Bombardér
Sovětský svaz
Tupolev
Ozbrojené síly SSSR
Tupolev Tu-16
Protilodní střela
Ch-22
Průzkumný letoun
Velká libyjská arabská lidová socialistická džamáhíríje
Baasistický Irák
Ugandsko-tanzanská válka
Irácko-íránská válka
Soubor:Tu-22 parked.jpg
Letoun
Tupolev Tu-16
Prototyp
1957
21. červen
1958
CAGI
Odpor prostředí
Podvozek letadla
1959
1960
Letiště Moskva-Tušino
1962
1961
Ch-22
Radar
1965
1969
Tupolev Tu-22M
Sovětský svaz
Libye
Irák
Irácko-íránská válka
Válka v Zálivu
Soubor:Tu-22 landing.jpg
1988
Sovětská válka v Afghánistánu
Tupolev Tu-22M
Mary (Turkmenistán)
Turkmenská sovětská socialistická republika
Pákistán
General Dynamics F-16 Fighting Falcon
Sovětský svaz
Tupolev Tu-22M
Rozpad Sovětského svazu
Soubor:Blinder 1 Iraq.jpeg
Irácko-íránská válka
Letiště Teherán-Mehrabád
Teherán
AIM-54 Phoenix
Grumman F-14 Tomcat
Qom (město)
Tupolev Tu-16
Suchoj Su-17
MiG-25
Teherán
Isfahán
Šíráz
Scud
Irácké letectvo
19. březen
1988
Dassault Mirage F1
Exocet
Válka v Zálivu
Soubor:F-4N VF-111 intercepts Libyan Tu-22s 1977.jpeg
McDonnell F-4 Phantom II
Libyjské letectvo
Ugandsko-tanzanská válka
29. březen
1979
Mwanza
Súdán
Čad
Hissène Habré
N'Djamena
Pásmo Aouzou
Dassault Mirage F1
2K12 Kub
Suchoj Su-24
Soubor:Tupolev Tu-22KD, Ukraine - Air Force AN1400622.jpg
Ch-22
Poltava
Soubor:Туполев Ту-22 , Энгельс RP26490.jpg
Tupolev Tu-22M
Měnitelná geometrie křídla
Průzkumný letoun
SIGINT
Elektronická válka
Ch-22
Cvičné letadlo
Soubor:Flag of Libya (1977–2011).svg
Velká libyjská arabská lidová socialistická džamáhíríje
Libyjské letectvo
Soubor:Flag of Iraq (1963–1991).svg
Irák
Irácké letectvo
Irácko-íránská válka
Válka v Zálivu
Rusko
Rusko
Vojenské vzdušné síly Ruské federace
Ruské námořní letectvo
Ukrajina
Ukrajina
Ukrajinské letectvo
Ukrajinské námořní letectvo
Sovětský svaz
Sovětský svaz
Sovětské letectvo
Sovětské námořní letectvo
Soubor:Tupolev Tu-22 3-view line drawing.png
Proudový motor
Forsáž
Ch-22
International Standard Serial Number
International Standard Book Number
Speciální:Zdroje knih/1-86184-015-2
Šablona:Cite journal
Flight International
Šablona:Cite journal
International Standard Book Number
Speciální:Zdroje knih/978-1-84415-241-4
Šablona:Cite book
Šablona:Cite journal
Šablona:Cite news
Internet Archive
International Standard Book Number
Speciální:Zdroje knih/1-85780-065-6
Wikimedia Commons
Category:Tupolev Tu-22
Wikimedia Commons
Internet Archive
Tupolev
Bombardér
Tupolev SB-2
Tupolev TB-1
Tupolev TB-3
Tupolev TB-4
Tupolev Tu-2
Tupolev Tu-4
Tupolev Tu-14
Tupolev Tu-16
Tupolev Tu-22M
Tupolev Tu-95
Tupolev Tu-160
Soubor:CSA Tu-104A OK-LDC ARN May 1971.png
Soubor:Tu-144.jpg
Dopravní letoun
Tupolev ANT-9
Tupolev Tu-104
Tupolev Tu-114
Tupolev Tu-116
Tupolev Tu-124
Tupolev Tu-134
Tupolev Tu-144
Tupolev Tu-154
Tupolev Tu-204
Tupolev Tu-214
Tupolev Tu-324
Tupolev Tu-334
Tupolev Tu-324
Námořní hlídkové letadlo
Tupolev Tu-142
Průzkumný letoun
Stíhací letoun
Tupolev I-4
Tupolev I-14
Tupolev Tu-128
AWACS
Tupolev Tu-126
Bezpilotní letadlo
Tupolev Tu-143
Projekt
Prototyp
Tupolev ANT-1
Tupolev ANT-2
Tupolev ANT-14
Tupolev ANT-20
Tupolev ANT-58
Tupolev DB-2
Tupolev Tu-91
Tupolev Tu-119
Tupolev Tu-244
Sjednocená letecká korporace
Q213342#identifiers|Editovat na Wikidatech
Q213342#identifiers|Editovat na Wikidatech
Autoritní kontrola
Q213342#identifiers
Library of Congress Control Number
Národní knihovna Izraele
Portál:Obsah
Portál:Letectví
Tupolev Tu-22
Tupolev Tu-22
Tupolev Tu-22
Main Page
Wikipedia:Contents
Portal:Current events
Special:Random
Wikipedia:About
Wikipedia:Contact us
Special:FundraiserRedirector?utm source=donate&utm medium=sidebar&utm campaign=C13 en.wikipedia.org&uselang=en
Help:Contents
Help:Introduction
Wikipedia:Community portal
Special:RecentChanges
Wikipedia:File upload wizard
Main Page
Special:Search
Help:Introduction
Special:MyContributions
Special:MyTalk
Toepolef Tu-22
توبوليف تو-22
Tupolev Tu-22
Тупалеў Ту-22
Ту-22
Ту-22
Ту-22
Tupolev Tu-22
Tupolew Tu-22
Tupolev Tu-22
Túpolev Tu-22
توپولف تو-۲۲
Tupolev Tu-22
투폴레프 Tu-22
Tupoljev Tu-22
Tupolev Tu-22
Tupolev Tu-22
טופולב Tu-22
Ту-22
Tu–22
Toepolev Tu-22
Tu-22 (航空機)
Tu-22
Tupolev Tu-22
Tupolev Tu-22
Ту-22
Tupolev Tu-22
Tupolev Tu-22
Tupoljev Tu-22
Тупољев Ту-22
Tupolev Tu-22
Tupolev Tu-22
Ту-22
ตูโปเลฟ ตู-22
Tupolev Tu-22
Ту-22
Tupolev Tu-22
圖-22轟炸機
Special:EntityPage/Q213342#sitelinks-wikipedia
Tupolev Tu-22
Talk:Tupolev Tu-22
Tupolev Tu-22
Tupolev Tu-22
Special:WhatLinksHere/Tupolev Tu-22
Special:RecentChangesLinked/Tupolev Tu-22
Wikipedia:File Upload Wizard
Special:SpecialPages
Special:EntityPage/Q213342
Tupolev Tu-22
Tupolev Tu-22
Tupolev Tu-22
Tupolev Tu-22
Main Page
Wikipedia:Contents
Portal:Current events
Special:Random
Wikipedia:About
Wikipedia:Contact us
Special:FundraiserRedirector?utm source=donate&utm medium=sidebar&utm campaign=C13 en.wikipedia.org&uselang=en
Help:Contents
Help:Introduction
Wikipedia:Community portal
Special:RecentChanges
Wikipedia:File upload wizard
Main Page
Special:Search
Help:Introduction
Special:MyContributions
Special:MyTalk
Toepolef Tu-22
توبوليف تو-22
Tupolev Tu-22
Тупалеў Ту-22
Ту-22
Ту-22
Ту-22
Tupolev Tu-22
Tupolew Tu-22
Tupolev Tu-22
Túpolev Tu-22
توپولف تو-۲۲
Tupolev Tu-22
투폴레프 Tu-22
Tupoljev Tu-22
Tupolev Tu-22
Tupolev Tu-22
Updating...x




Text je dostupný za podmienok Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported; prípadne za ďalších podmienok.
Podrobnejšie informácie nájdete na stránke Podmienky použitia.